soil, cracks, clay-5342049.jpg

JAK NA SUCHÉ OČI? A CO JE JEJICH PŘÍČINOU?

Svědí vás oči? Máte pocit, že máte v oku písek a trápí vás další příznaky jako rozostřené vidění, otok víček, slzení nebo zarudnutí očí? Na vině nemusí být okolní prostředí, ale třeba alergie nebo menopauza.

Na projevy syndromu suchého oka má často vliv prostředí, ve kterém se pohybujete. Například v zakouřených místnostech, venku když fouká vítr nebo v klimatizovaných prostorách. Svůj podíl na něm má i dlouhodobé nošení kontaktních čoček, stres a celodenní práce na počítači.

Nejste náhodou alergik?

Všímejte si, kdy se u vás pocit suchých očí stupňuje. Pokud se tak stává, například když je ve vaší blízkosti kočka nebo v době pylové sezóny, můžete trpět alergií. V takovém případě vám pomohou antihistaminika.

Další možností je, že vás dostihla menopauza. Někteří oční lékaři se domnívají, že důvodem může být pokles hladiny hormonů podílejících se na tvorbě slz. Podle Společnosti pro výzkum zdraví žen trpí každoročně pocitem sucha v očích v důsledku menopauzy více než 3 miliony žen. Patříte mezi ně?

Neřešený syndrom suchého oka může vést k větším problémům

Ať už máte pocit suchých očí z jakéhokoliv důvodu, navštivte svého očního lékaře. Pomůže vám najít nejlepší řešení, jak se problému zbavit. Syndrom suchých očí je nejen nepříjemný, ale v některých případech může vést i k poškození oční tkáně, poruchám vidění a ke zjizvení rohovky nebo k zánětu rohovky či spojivky.

U lehčích forem syndromu suchého oka vám lékař předepíše oční kapky nebo oční masti a gely, které se aplikují před spaním. U závažnějších forem onemocnění je nezbytný chirurgický zákrok.